Jordanija 3. del – Umm Qais & Jerash

Vceraj po zajtrku (Ahmed nama je pripravil tipicen zajtrk z arabsko kavico s kardamomom in cel kroznik testenih zepkov z razlicnimi nadevi – sirom, spinaco, kromirjem, mladim sirom in zelisci) sva se s taksijem odpeljala do severne avtobusne postaje in naprej z minibusom in lokalci do rusevin v Umm Qaisu. To je starodavno mesto Gadara, kjer naj bi se zgodil eden Jezusovih najvecjih cudezev – iz dveh moz naj bi izgnal demone v credo svinj. Danes se lahko sprehajamo med lepo restavriranimi rusevinami izpred 200-ih let pred Kristusom. Uzivala sva v razgledih na Sirijo, Palestinski teritorij in Izrael, od koder se je obcasno slisalo pokanje granat. Ker sva ze mocno pogresala meso, sva si v restavraciji sredi rusevin privoscila kosilo. Jedla sva piscanca z zelenjavo na zaru in lokalno sladico – nekaksen puding s kokosovo moko in drobljenimi pistacijami. Nazaj grede naju je v vasi pobral sofer minibusa in v ceno prevoza vkljucil se divjo voznjo z vlakcem smrti. Ni besed, ki bi opisale to dozivetje!
Na avtobusni postaji sva ustavila taksista Mac-a, ki zelo dobro govori anglesko, saj je v Iraku delal kot prevajalec za amerisko vojsko. Dal nama je svojo stevilko in nama ponudil svojo pomoc v primeru kakrsnihkoli problemov. drziva pesti, da jih ne bo…

Danes takoj po zajtrku – kot da bi se res lahko izognila vrocini – sva se odpeljala proti Jerashu. anticno mesto je eno najvecjih inĀ· najbolje ohranjenih nahajalisc rimske arhitekture na svetu, z izjemo Italije. Jerash najlepse opisejo besede: voznja iz glavnega mesta ti vzame manj kot uro casa… vendar te odpelje 2000 let nazaj v zgodovino. Sprehod po Jerashu je potovanje skozi cas. Kot nekoc rimljani v mesto mimi bizantinskega mesnetga zidu, dolgega 3456 metrov, vstopis skozi juzna vrata in naprej na ovalni trg, ki meri 90 x 80 metrov. Trg je obdan z jonskimi stebri iz 1. stoletja. Pot nadaljujes po glavni cesti Gerase oz. nekdanjega Jerasha. Se vedno je tlakovana s kamni, na katerih so jasno vidne sledi kocij. Na obeh straneh 800 metrov dolge ceste so siroki plocniki, kjer so nekoc trgovali. Po celotni dolzini je bil speljan kanalizacijski sistem.
Katedrale, templji, teatri, hipodrom, stebri, trgi, oboki,… Sediva na kamniti klopi v senci pod kosatim poprom in pomisliva: 2000 let nazaj sta tu sedela in se skrivala pred poletno vrocino dva mescana tega mesta, ki ga danes v rusevinah vidiva pred sabo…

Published On: October 5th, 2010Categories: Jordanija 2010Tags: , ,

Deli z ostalimi!

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.